30 stycznia 2012

Realizacje: Świetlna kładka

Rewitalizacja ul. Chłodnej w Warszawie

Na warszawskiej Woli przy ul. Chłodnej powstał niezwykły pomnik-instalacja, upamiętniający i symbolizujący drewnianą kładkę, łączącą w 1942 roku małe i duże getto. Instalacja, zaprojektowana przez architekta Tomasza Leca, jest częścią rewitalizacji zniszczonej podczas wojny historycznej części Woli.

W projekcie wykorzystano dostarczony przez naszą firmę system oświetlenia światłowodowego Roblon składający się z 4 generatorów światła oraz światłowodów świecących powierzchnią boczną Sidelight.

W imieniu firmy Roblon przeprowadziliśmy rozmowę z autorem tego niezwykłego projektu - architektem Tomaszem Lecem.

Alfa-Zeta: Jakby Pan podsumował swoje przemyślenia dotyczące tego projektu oraz samego pomysłu. Czy miał Pan szczegółowe wytyczne projektowe, czy całkowitą wolność?

 

Tomasz Lec: Projekt architektoniczny rewaloryzacji całej ulicy przewidywał jedynie , że pomnik powinien pokazywać rzeczywistą wysokość pieszej kładki, a kładka była bardzo wysoko - powyżej 2 piętra.

AZ: Dlaczego pomnikiem jest świetlny most. Czy myśli Pan o tym jako o moście światła, czy o moście świetlnym ale ciemnym i pustym. W jaki sposób wybrał Pan kolor światła?

TL: To złożona kwestia, bo było kilka pomysłów na upamiętnienie przejścia pomiędzy dużym a małym gettem, które funkcjonowało zaledwie 6 miesięcy w 1942 r., m.in. chciano ja odbudować. Zdecydowanie chciałem odejść od tego typu koncepcji i zaproponowałem pomnik o charakterze kontemplacyjnym. Za pomocą światłowodów zaznaczony został poziom podestu i poręczy. W ten sposób cztery cienkie linie zbudowały przestrzeń kładki.
Dla wnikliwych obserwatorów dwa światłowody zostały przecięte, a następnie sklejone co daje dwa ostre punkty dokładnie na środku ulicy. Przestrzeń jest rzeczywiście pusta i niedostępna, a światło jest jakby wskazówką przewodnika.

AZ: Zasiadając na pusta kartką na początku projektu , czy myśli Pan jedynie o aspektach wizualnych i artystycznych, a następnie skupia się Pan na aspekcie technicznym?

TL: W tym projekcie razu przystąpiłem do budowy modelu w skali 1:10 z materiałów docelowych, a więc stali i brązu, a w wizualizacjach komputerowych domalowałem tylko światłowody. Generalnie wizja była pierwsza, ale techniczne rozwiązania były analizowane od początku.

AZ: Czy, być może od początku myślał Pan o sprawach struktury, światła i praktycznych aspektach, tak aby wymagania artystyczne i funkcjonalne szły w parze?

TL: W projekcie bardzo ważny był widok pomnika w dzień, wtedy decyduje kolor i faktura rzeźbiarskich okładzin z brązu, tylko światło słoneczne gra rolę. Jest taki kąt pod którym słońce oświetla też światłowody i niespodziewanie widoczne są wtedy bardzo dobrze.
Po zmroku pomnik całkowicie się przeistacza. Konstrukcja jest mało widoczna. Prócz światłowodów funkcjonują dwa małe ekrany na wysokości 8 metrów. Odbywa się na nich projekcja cieni. Ruch cieni wspomagany jest ciepłym powietrzem transportowanym z wydmuchu generatorów światła dla światłowodów. Generalnie było bardzo dużo zagadnień technicznych, bo w pomniku są jeszcze 4 stanowiska, gdzie można oglądać zdjęcia stereo tego miejsca z lat 1941-42, a projekcji towarzyszy dźwięk - tupot ludzi idących po drewnianych schodach, odgłos przejeżdżających tam wówczas tramwajów i śpiew żydowskiego kantora.

AZ: Czy miał Pan specjalne wymaganie dotyczące światła, na przykład czy musiało ono być szczególnie intensywne ze względu na otoczenie?

TL: To był duży problem, bo wkoło jest sporo bałaganu świetlnego, reklamy, sygnalizacja świetlna. Kluczowym stał się kolor światła, bo mimo, że to tylko biały, jest jednak w odcieniu który nie występuje w otoczeniu, jest jakby trochę nierzeczywisty. Przykre jest tylko to, że już po zrealizowaniu pomnika umieszczono jeszcze dodatkowe światła sygnalizacji na skrzyżowaniu, które rażą w oczy.

AZ: Czy późniejsze użytkowanie pomnika było dla Pana ważne - na przykład odpowiednie ukrycie generatorów światła - tak aby był do nich dostęp?

TL: Oczywiście. Starałem się tak wszystko rozwiązać, aby na wysokości nie było żadnej instalacji elektrycznej. Tak więc generatory są zamknięte w trzonach konstrukcji na wysokości 2,5 m. Dostępne do obsługi z niewielkiej drabinki.
Otwory wentylacyjne są specjalnie dobrze widoczne bo światłowód nie jest osłonięty na tym odcinku i podświetla je. Następnie światłowód pnie się do góry schowany za konstrukcja - daje to w rezultacie kilka rozświetlonych linii w konstrukcji pionowej.

AZ: W jaki sposób podsumowałby Pan stworzony efekt - efekt jaki wywołuje instalacja oraz pomnik na przechodniach.

TL: Ludzie są zaintrygowani, pomimo że zewsząd w mieście są atakowani bodźcami wizualnymi, forma pomnika i jego rozpiętość 27 metrów zwraca uwagę, również przypadkowych przechodniów. Wielu zatrzymuję się, zaczyna analizować napisy które są wmontowane w chodnik, obserwują linie światłowodów. W końcu podchodzą do stanowisk ze slajdami, gdzie dokładnie wyjaśniony jest powód upamiętnienia tego miejsca w Warszawie.


 


Dołącz do nas na Facebooku!

Będziemy publikować użyteczne informacje dotyczące oświetlenia LED i oświetlenia światłowodowego w zastosowaniach dekoracyjnych, architektonicznych i profesjonalnych. Będziemy inspirować, pokazywać konkretne rozwiązania, produkty i ciekawe realizacje oświetleniowe.
Chętnie udzielimy technicznych i merytorycznych porad związanych z oświetleniem LED i światłowodowym. Nie ominą Cię świetne okazje - informacje o promocjach i wyprzedażach będziemy w pierwszej kolejności publikować na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!


Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel.: 42 689 12 00 | e-mail: info@swiatlowody.com

Mieliśmy przyjemność gościć Państwa na naszej prezentacji z cyklu spotkań DESIGN. Jeżeli nie życzycie sobie Państwo otrzymywać w przyszłości żadnych informacji od naszej firmy prosimy o wysłanie na adres newsletter@swiatlowody.com e-maila o temacie UNSUBSCRIBE lub kliknięcie w USUŃ.

Newsletter ze szczegółami realizacji oraz opisami ciekawych produktów będziemy przesyłać do Państwa nie częściej niż raz w miesiącu.

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące przedstawionej realizacji prosimy o kontakt na adres e-mail info@swiatlowody.com.

(c) Copyright 2012 Alfa-Zeta Spółka z o.o.